Súlyos Depresszió
Áttekintés
A depresszió olyan betegség, amelyben az emberek szomorúnak érzik magukat, és elvesztik érdeklődésüket. Klinikai depressziónak is nevezik, amely hatással van érzéseire, gondolkodására és viselkedésére, és számos érzelmi és fizikai problémához vezethet. Problémái lehetnek a szokásos napi tevékenységek elvégzésében, és néha úgy érezheti, hogy nem érdemes élni.
A depresszió nem csak rossz hangulat, nem gyengeség, és nem lehet egyszerűen “kipattanni” belőle. A major depresszió hosszú távú kezelést igényelhet. De ne csüggedjen! A legtöbb depressziós ember jobban érzi magát gyógyszeres kezeléssel, pszichoterápiával vagy mindkettőnek köszönhetően.
Tünetek
Bár a depresszió lehet, hogy élete során csak egyszer fordul majd elő, az embereknek általában több epizódjuk van. Ezen depressziós epizód alatt a tünetek a nap nagy részében, szinte minden nap jelentkeznek, és a következők lehetnek:
- Szomorúság, sírhatnék, üresség vagy reménytelenség érzése
- Dühkitörések, ingerlékenység vagy frusztráció, még apró dolgok miatt is
- Érdeklődés vagy öröm elvesztése a legtöbb vagy az összes szokásos tevékenység, például szex, hobbi vagy sport iránt
- Alvászavarok, beleértve az álmatlanságot vagy a túl sok alvást
- Fáradtság és energiahiány, így a kis feladatok is plusz erőfeszítést igényelnek
- Csökkent étvágy és fogyás vagy fokozott étkezési vágy és súlygyarapodás
- Szorongás, izgatottság vagy nyugtalanság
- Lelassult gondolkodás, beszéd vagy testmozgások
- Az értéktelenség vagy a bűntudat érzése, a múltbeli kudarcokra való fixáció vagy az önvád
- Gondolkodási, koncentrálási, döntési és emlékezési nehézségek
- A depressziós embereknek gyakori vagy visszatérő gondolatai vannak a halálról, öngyilkosságról vagy öngyilkosságról
- Megmagyarázhatatlan fizikai problémák, például hát- vagy fejfájás
Sok major depressziós embernél a tünetek általában elég súlyosak ahhoz, hogy észrevehető problémákat okozzanak a napi tevékenységek során, például a munkában, az iskolában, a társadalmi tevékenységekben vagy a másokkal való kapcsolatokban. Néhány ember általában szörnyen rosszul vagy boldogtalannak érezheti magát anélkül, hogy tudná, miért.
Depressziós tünetek gyermekeknél és serdülőknél
A depressziós epizód gyakori jelei és tünetei gyermekeknél és tinédzsereknél hasonlóak a felnőttekéhez, de lehetnek eltérések.
- Kisebb gyermekeknél a depresszió tünetei közé tartozik a szomorúság, ingerlékenység, ragaszkodás, aggodalom, fájdalmak, az iskolába járás kerülése vagy a soványság.
- Tizenéveseknél a tünetek közé tartozhat a szomorúság, ingerlékenység, negatív gondolatok és értéktelenség érzése, harag, rossz teljesítmény vagy az iskola kerülése, félreértettség és rendkívül érzékenység, drogok vagy alkohol fogyasztása, túl sok evés vagy alvás, sérülések okozása saját magának, érzik magukat a normál tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése és a társas interakció elkerülése.
Depressziós tünetek idősebb felnőtteknél
A depresszió nem az öregedés normális velejárója, és soha nem szabad félvállról venni. Sajnos az idősek depresszióját gyakran nem diagnosztizálják és kezelik, és előfordulhat, akár évekig is nem szívesen kérnek segítséget.A major depresszió mentális és testi tünetek eltérőek vagy kevésbé nyilvánvalóak lehetnek időseknél, mint például:
- Memóriazavarok vagy személyiségváltozások
- Fizikai fájdalmak
- Fáradtság, étvágytalanság, alvási problémák vagy a szex iránti érdeklődés elvesztése – nem egészségügyi állapot vagy gyógyszeres kezelés miatt
- Gyakran csak szeretne otthon maradni, ahelyett, hogy elmenne emberek közé vagy új dolgokat csinálna
- Öngyilkossági gondolatok vagy érzések, különösen idősebb férfiaknál
Mikor kell orvoshoz fordulni
Ha depressziósnak érzi magát, a lehető leghamarabb kérjen időpontot orvosától vagy mentális egészségügyi szakemberétől, hogy megtudja, szüksége van-e depresszió kezelése. Ha nem biztos abban, hogy el kell-e kezdenie a kezelést, beszéljen egy barátjával vagy szeretteivel, bármely egészségügyi szakemberrel, gyülekezeti vezetővel vagy valaki mással, akiben megbízik.
Mikor van szüksége sürgős segítségre
Ha úgy gondolja, hogy árthat magának vagy öngyilkossági kísérlet meg, azonnal hívja a 112-öt vagy a helyi segélyhívó számot.
Fontolja meg ezeket a lehetőségeket is, ha öngyilkossági gondolatai vannak:
- Hívja orvosát vagy mentális egészségügyi szakemberét.
- Hívja az éjjel-nappal elérhető 116-123-as vonalat, ami a nap 24 órájában bármely hálózatból ingyenesen hívható lelki segélyszolgálati vonal.
- Lépjen kapcsolatba egy közeli barátjával vagy szeretteivel.
- Vegye fel a kapcsolatot egy lelkésszel, lelki vezetővel vagy valaki mással a hitközségében.
Ha van egy szerette, aki öngyilkosság határán van, vagy öngyilkossági kísérletet követett el, tegyen róla, hogy valaki vele maradjon. Azonnal hívja a 112-öt vagy a helyi segélyhívó számot. Vagy, ha úgy gondolja, hogy ezt biztonságosan megteheti, vigye a személyt a legközelebbi kórház sürgősségi osztályára.
Okok
Nem ismert, hogy pontosan mi okozza a depressziót. Mint sok mentális rendellenesség, számos tényező szerepet játszhat ebben a betegség, mint például:
- Biológiai különbségek. Úgy tűnik, hogy a depressziós emberek agyában fizikai változások mentek végbe. Ezeknek a változásoknak a jelentősége még nem teljesen egyértelmű, de végül segíthet az okok pontos meghatározásában.
- Az agy kémiai folyamatai. A neurotranszmitterek természetes vegyi anyagok az agyban, amelyek valószínűleg szerepet játszanak a depresszióban. A legújabb kutatások azt mutatják, hogy ezen neurotranszmitterek funkciójában és hatásában bekövetkezett változások, valamint a hangulati stabilitás fenntartásában részt vevő idegpályákkal való kölcsönhatásuk jelentős szerepet játszhat a depresszióban és annak kezelésében.
- Hormonok. A szervezet hormonális egyensúlyának megváltozása gyakran szerepet játszhat a depressziós epizód kialakulásában vagy fellépésében. Hormonváltozások következhetnek be a terhesség és a szülés utáni hetekben vagy hónapokban (szülés utáni depresszió), valamint pajzsmirigy-betegség, menopauza vagy számos más állapot miatt.
- Öröklött tulajdonságok. A súlyos depresszió gyakrabban fordul elő azoknál, akiknek vér szerinti rokonai is szenvednek ebben a betegség. A kutatók olyan géneket keresnek, amelyek szerepet játszhatnak a depresszió kialakulásában.
Kockázati tényezők
A depressziós epizód gyakran tinédzserekben, a 20-as vagy 30-as években kezdődik, de bármely életkorban előfordulhat. Több nőnél diagnosztizálnak depressziót, mint férfiaknál, de ez részben annak tudható be, hogy a nők nagyobb valószínűséggel kérnek kezelést a betegség miatt.
Azok a tényezők, amelyek úgy tűnik, hogy növelik a fordul elő depresszió kialakulásának vagy kiváltásának kockázatát, a következők:
- Bizonyos személyiségjegyek, mint például az alacsony önértékelés és a túlzott függőség, gyakran önkritikusság vagy pesszimizmus
- Traumatikus vagy stresszes események, például fizikai vagy szexuális bántalmazás, egy szeretett személy halála vagy elvesztése, rossz párkapcsolat vagy pénzügyi problémák
-
Vérrokonok, akiknek kórtörténetében depresszió, bipoláris zavar (mániás depresszió), alkoholizmus vagy öngyilkosság szerepel
-
Leszbikus, meleg, biszexuális vagy transznemű szexuális irányultság, vagy olyan nemi szervi fejlődési eltérések, amelyek nem egyértelműen férfi vagy női (interszex) szexuális szerveket mutatnak egy nem támogató környezetben
- Egyéb mentális egészségügyi rendellenességek, például szorongásos zavar, étkezési zavarok vagy poszttraumás stressz-szindróma a kórtörténetben
- Alkohol vagy drogok gyakori fogyasztása
- Súlyos vagy krónikus betegség, beleértve a rákot, a stroke-ot, a krónikus fájdalmat vagy a szívbetegséget
- Egyes gyógyszerek, magas vérnyomás elleni gyógyszerek vagy altatók (a gyógyszer szedésének abbahagyása előtt beszéljen kezelőorvosával)
Szövődmények
A major depresszió egy súlyos betegség, amely szörnyű következményekkel járhat Önre és családjára nézve. A depressziós epizód gyakran súlyosbodik, ha nem kezelik, ami érzelmi, viselkedési és egészségügyi problémákhoz vezet, amelyek élete minden területére hatással vannak.
Példák a depresszióban szenvedő betegek szövődményeire:
- Túlsúly vagy elhízás, ami szívbetegséghez és cukorbetegséghez vezethet
- Fájdalom vagy testi betegség
- Alkohol- vagy kábítószerfogyasztás
- Szorongás, pánikbetegség vagy szociális fóbia
- Családi konfliktusok, párkapcsolati nehézségek, munkahelyi vagy iskolai problémák
- Szociális izoláció
- Öngyilkossági érzések, öngyilkossági kísérletek vagy öngyilkosság
- Önkárosító
- Egészségügyi állapotok miatti korai halál
Nincs biztos módszer a depresszió megelőzésére. Ezek a stratégiák azonban segíthetnek a betegség kezelésében.
- Tegyen lépéseket a stressz kontrollálása, az ellenálló képesség és az önbecsülés növelése érdekében.
- Lépjen kapcsolatba családjával és barátaival, különösen válság idején, és depressziós vagy, ez segít leküzdeni a nehéz pillanatokat.
- Ha depresszió tünetei vannak, a lehető leghamarabb kérjen kezelést, hogy megelőzze a probléma súlyosbodását.
Fontolja meg a hosszú távú fenntartó kezelést, hogy megelőzze a depressziós tünetek megjelenését.
Örömének visszaszerzése a lényeg
minden nap megtesz néhány egyszerű lépést.
Találja meg az Ön igényeire szabott napi rituálét
2 perces kvíz kitöltése